مضرات زیاده روی در مصرف آهن و نقش ويتامين C

//مضرات زیاده روی در مصرف آهن و نقش ويتامين C

مضرات زیاده روی در مصرف آهن و نقش ويتامين C

مضرات زیاده روی در مصرف آهن و نقش ويتامين C

افرادي كه در پي كاهش وزن هستند، بايد توجه داشته باشند كه در مصرف مواد داراي آهن افراط نكنند. از آنجا كه مردان(به استثناي آنها كه در كارهاي سخت بدني و فعاليت هاي ورزشي استقامتي سنگين درگير مي شوند) به طور منظم دفع آهن ندارند، از اين رو آهن به آساني در بدن آنان جمع مي شود. نكته ديگر اين كه بعد از اين كه قاعدگي در زنان پايان مي يابد، در بافت هاي آنان نيز آهن شروع به جمع شدن مي كند. آهن اضافي در انقباض عضله قلب ايجاد اختلال مي كند. اصلي ترين خطر ناشي از آهن اضافي در بدن، آسيب ناشي از راديكال هاي آزاد است. آهن به عنوان كاتاليزور در فرآيند اكسيداسيون شركت مي كند و زماني كه مقدار آن افزايش مي يابد، اكسيداسيون«LDL» ها افزايش مي يابد(LDL يك چربي مضر است). LDL هاي آسيب ديده، در ديواره داخلي رگ هاي خوني رسوب و آنها را تنگ مي كنند و زمينه را براي گرفتگي رگ و سكته هاي قلبي و مغزي آماده مي كنند. مطالعات دقي تر نشان داده اند كه مردان با كلسترول خون بالا، آناني هستند كه ميزان آهن بالايي نيز دارند و در مقايسه با افراد عادي دوبرابر بشتر در معرض حملات قلبي قرار دارند. همچنين افرادي كه به طور ژنتيكي مستعد به ذخيره آهن زياد هستند در خطر بيماري بيشتري قرار دارند.

علاوه بر بيماري هاي عفوني و خوني، بروز سرطان به ويژه در مردان با مصرف بيش از حد آهن مرتبط است. مكانيزمي مشابه آنچه در باره بيماريهاي قلبي گفته شد، اين مسأله را سبب مي شود(آسيب رساني مجموعه اي از راديكال هاي آزاد در بافت ها با مصرف زياد آهن تحريك و تشديد مي شود) ممكن است ساير بيماري ها مانند آرتريت نيز به وجود آيد يا حداقل با ميزان زياد آهن تحريك مي شود.

به طور كلي، تعداد زيادي از مردان به ويژه مردان كم تحرك و زنان يائسه بايد از مصرف زياد آهن اجتناب كنند، چون اين املاح به تعداد زيادي از غذاها افزوده مي شوند. البته زنان پيش از يائسگي و ورزشكاران ممكن است به مكمل آهن نياز داشته باشند. مواد غذايي شامل جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، سبزيجات داراي برگ هاي سبز تيره و پهن مانند اسفناج، حبوبات و ميوه هاي خشك به ويژه برگه زردآلو و دانه هاي روغني، بهترين منابع خوراكي حاوي آهن هستند.

در مطالعات، نقش آنتي اكسيدان ها در جلوگيري از بيماري هاي قلبي نشان داده شده است. به هر حال، مزيت آنتي اكسيدان ها بسيار فراتر از اين هاست. مدت هاست كه نقش ويتامين C در كمك به كنترل اكسيداسيون LDL آشكار شده است و به اين وسيله از رسوب آنها در ديواره رگ ها(آترواسكلروزيس) پيشگيري به عمل مي آورد. مطالعه اي در سال ۱۹۹۲، با آزمايش ۱۱۰۰۰ نمونه نشان داد كه افزايش جذب ويتامين C با كاهش ۵۰درصدي مرگ و مير ناشي از بيماريهاي قلبي و افزايش بيش از ۶ سال طول عمر همراه است.

اثر پيشگيرانه مواد مغذي فقط محدود به ويتامين C نيست بلكه عملكرد مشابهي از جانب ويتامين E، بتاكاروتن، مس، منيزيم، روي و ساير ويتامين ها و املاح به عنوان آنتي اكسيدان مشاهده شده است.

 

ارایه شده توسط زمانی اسپرت

www.zamanisports.com

تعمیرات تخصصی تردمیل در محل فروش لوازم تردمیل

By | ۱۳۹۴-۹-۶ ۲۱:۴۵:۰۴ +۰۰:۰۰ آذر ۶ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون ديدگاه

About the Author:

ثبت ديدگاه